Drzewa i krzewy owocowe

Samodzielna hodowla drzew i krzewów owocowych to ogromna satysfakcja z własnych owoców a także możliwość uzyskania w pełni ekologicznych produktów i kontrola tego w jaki sposób zostały wyhodowane. Pomimo tego, że uprawa drzew i krzewów owocowych jest zwykle bardziej pracochłonna niż pielęgnacja roślin ozdobnych, są one ciągle popularnymi roślinami w ogrodach i amatorskich sadach - samodzielnie wyhodowane owoce stanowią coraz częściej hobby i element stylu życia.

Najpopularniejszymi drzewkami w amatorskich sadach są jabłonie; w ofercie centrum ogrodniczego FLORAJ na szczególną uwagę zasługują stare polskie odmiany jabłoni, takie jak Antonówka, Koksa Pomarańczowa czy Szara Reneta. Dość łatwe w uprawie są również niektóre odmiany grusz, śliwy i wiśnie, w słonecznych miejscach dobrze rosną orzechy włoskie. Morele i brzoskwinie mają już większe wymagania, są też bardziej podatne na choroby.

Najczęściej uprawiane krzewy owocowe to truskawki, poziomki, maliny, borówki amerykańskie, winorośl.

Promocja uprawy własnych drzew i krzewów owocowych jest ważnym elementem działalności FLORAJ. Oferta centrum ogrodniczego obejmuje nie tylko liczne i ciekawe gatunki oraz akcesoria i środki wspomagające świadomą uprawę ale także różnorodne promocje.

Drzewka i krzewy owocowe w ofercie Floraj:

Porzeczka czerwona Rolan - krzew o luźnym, wniesionym pokroju i ładnych zielonych liściach. Owoce duże lub średnie, o lekko kwaskowym smaku. Grona średniej długości. Owocuje w lipcu. Odporna na opadzinę liści.

Porzeczka czerwona Rosetta - krzew o kulistym pokroju, wysokości 1 do 2m. Owocuje pod koniec lipca, owoce są duże, jaskrawoczerwone, lekko kwaskowe. Odmiana mrozoodporna i mało wrażliwa na antraknozę liści, ma małe wymagania, może rosnąć w półcieniu jednak wymaga regularnego podlewania.

Porzeczka czarna Titania - krzew o prostych pędach, dorastających do 2 m, owocuje pod koniec lipca. Owoce średnie lub duże o słodko - kwaśnym smaku. Odmiana wymaga stanowiska żyznego, najlepiej osłoniętego od wiatru, jest mrozoodporna.

Wiśnia Łutówka - o dużych owocach, dorasta do 5m, tworzy kulistą, luźną koronę. Owocuje regularnie i obficie na przełomie lipca i sierpnia. Stanowisko słoneczne, pH obojętne lub lekko kwaśne. Wymaga cięcia odmładzającego. Odmiana samopylna, jest dobrym zapylaczem.

Wiśnia North Star - drzewko o średnim wzroście i kulistej koronie, dorasta do 5m. Dojrzewa około połowy lipca. Wytrzymała na mróz i mało podatna na choroby. Owoce średnie lub małe, ciemnoczerwone, bardzo soczyste i smaczne. Samopylna.

Wiśnia Pandy - osiąga od 3 do 5m wysokości. Dojrzewa w połowie lipca, duże o czerwonym kolorze, odpowiednie na przetwory. Odmiana jest mało wrażliwa na mróz i choroby, wymaga zapylacza.

Wiśnia groniasta z Ujfehertoi - odmiana oficie choć niereguralnie owocująca, o dużych, czerwonych owocach dojrzewających około połowy lipca. Wymaga słonecznego i ciepłego stanowiska, jest w pełni mrozoodporna oraz mało podatna na choroby.

Śliwa Diana - odmiana o sporych owocach (40-60g), granatowych z woskowym nalotem, łatwo odchodzących od pestki. Dojrzewa pod koniec lipca. Dość podatna na przemarzanie w czasie ostrych zim. Samopylna.

Śliwa Amers - ma owalne, ciemnogranatowe, niezbyt soczyste owoce 50 - 60g. Dojrzewa w połowie września, owocuje obficie. Odmiana samopylna.

Śliwa Węgierka Zwykła - owoce małe 20 - 30g, granatowe lub fioletowe, o smacznym miąższu. Drzewa owocują obficie, ale czasem przemiennie, na pzrełomie września i października. Odmiana samopylna, wrażliwa na szarkę.

Śliwa Herman - odmiana o fioletowo niebieskich, sredniej woelkości owocach, dojrzewających w połowie sierpnia. Owocuje umiarkowanie ale regularnie.

Śliwa Renkloda Ulena - o dużych, żółte owocach, wrażliwych na transport. Owocuje corocznie i obficie w połowie sierpnia. Wymaga ciepłego i słonecznego stanowiska. Samopylna.

Śliwa Renkloda Althana - odmiana o wyjątkowo smacznych dużych, różowo-żółtych owocach dojrzewających pod koniec sierpnia. Drzewko owocuje corocznie i obficie. Wymaga zapylacza.

Czereśnia Burlat - osiąga 3 do 5m, ma duże, ciemnoczerwone, soczyste owoce, dojrzewające w czerwcu. Obcopylna.

Czereśnia Vega - drzewko o luźnej koronie i wzniesionym pokroju, od 3 do 5m. Owocuje obficie na przełomie czerwca i lipca. Owoce duże, żółte z czerwonym rumieńcem, mało podatne na pękanie. Odporna na choroby, obcopylna.

Czereśnia Silvia - drzewko o małej, zwartej koronie, wysokości 3-5 m. Owoce są duże, ciemnoczerwone, jędrne z małą pestką, odporne na pękanie. Owocuje w lipcu, co rok i obficie. Obcopylna

Czereśnia Buttnera Czerwona - korona szeroko-stożkowa, gałęzie lekko zwisające. Owoce jasnożółte, z czerwonym rumieńcem, smaczne i odporne na pękanie. Owocuje obficie i corocznie w połowie sierpnia. Obcopylna.

Czereśnia Rivan - dorasta do 3 - 5m, owocuje wcześnie (przełom czerwca i lipca) i obficie, owoce są czerwone do prawie czarnych o winno-słodkim smaku. Dobrze znosi mrozy, Obcopylna.

Brzoskwinia Redhaven - drzewko o silnym wzroście. Owoce złocistożółte z dużym rumieńcem o jędrnym, dobrze odchodzącym od pestki miąższu, dojrzewają w drugiej połowie sierpnia. Samopylna.

Morela Harcot - drzewka osiągają 3 do 5m, dobrze znoszą mrozy. Owoce średnie lub duże, pomarańczowe z rumieńcem, słodkie i soczyste, dojrzewają na przełomie lipca i sierpnia. Wymaga zapylacza.

Grusza Bera Hardego - o sporych, zielonkawo-żółtych owocach, dobrze znoszących przechowywanie. Zbiory na przełomie września i października. Odmiana jest dobrym zapylaczem.

Grusza Bonkreta Williamsa - owocuje co rok, obficie, zbiory we wrześniu. Gruszki są średniej wielkości, zielono-żółte z lekkim pomarańczowym rumieńcem, soczyste aromatyczne o winnym smaku. W bardzo mroźne zimy może przemarznąć. Obcopylna.

Grusza Faworytka - o sporych jasnych owocach z rumieńcem, dojrzewających w połowie sierpnia. Wymaga żyznych gleb. Obcopylna.

Grusza Konferencja - ma bardzo słodkie zielone owoce z widocznym ordzawieniem. Dojrzewa we wrześniu. Jest obcopylna, dość wytrzymała na mróz i parcha.

Jabłoń Elise - półkarłowe drzewko o rozłożystej koronie. Soczyste, lekko kwaskowe owoce o zielonożółtej skórce dojrzewają w październiku. Wymaga prześwietlania, jest dość odporna na parcha i mączniaka. Obcopylna.

Jabłoń Genewa Early - półkarłowa, umiarkowanie ale regularnie owocująca. Jabłka średnie, żółtozielone z czerwonym rumieńcem nadają się do zbiorów w lipcu.

Jabłoń Katja - półkarłowa, odporna na mróz i choroby. Owocuje obficie i regularnie. Jasnozielone, średniej wielkości owoce z dużym rumieńcem, dojrzewają pod koniec sierpnia. Obcopylna.

Jabłoń Kosztela - drzewka półkarłowe o rozbudowanej, kulistej koronie bardzo odporne na choroby. Owoce są średniej wielkości, żółtozielone, słodkie, dojrzewają w połowie września. Obcopylna.

Jabłoń Landzberska - półkarłowa o kulistej koronie odporna na niskie temperatury i choroby. jabłka są niewielkie, żółto-zielone z czerwonym rumieńcem, dojrzewają od końca września. Obcopylna.

Jabłoń Novamac - drzewko półkarłowe, odporne na parcha. Zielonożółte owoce mają winno - słodki smak, dojrzewają we wrześniu.

Jabłoń Oliwka Żółta (Papierówka) - półkarłowa z szeroką, stożkową koroną. Jasne, zielonożółte, kwaskowe i aromatyczne jabłka można zbierać już w lipcu. Obcopylna.

Jabłoń Topaz - półkarłowa, odporna na parcha. Owoce słodko-kwaśne, pokryte różowo-czerwonym rumieńcem dojrzewają w październiku. Obcopylna.

Porady

W marcu, jeśli pozwala na to temperatura można rozpocząć sadzenie w ogrodzie iglaków. więcej »

Godziny otwarcia:
poniedziałek – sobota 9:00-17:00
niedziela - nieczynne

Ta strona używa cookies w celu zapewnienia jak najlepszej obsługi Użytkowników. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w ustawieniach przeglądarki. Zapoznaj się z regulaminem serwisu i polityką prywatności Zamknij